Besøg fra Fremtidskaravanen i Svendborg

 

 

Den 30. marts kom Fremtidskaravanen et smut forbi Svendborg Gymnasium, for at åbne debatten om, hvad vores generation kan gøre for fremtiden, og hvad vi unge gerne vil have folketinget skal gøre for fremtiden. Det var et panel bestående af den lokale forfatter og vinder af Svendborg kulturpris 2016, Mikael Josephsen. Forretningsmanden Niels Thorborg, ejer af bl.a. 3C HOLDING, Dorte Malig Rasmussen, forsker på University College Lillebælt, samt Morten Østergaard, formand for Radikale Venstre og denne debats ordstyrer.

“Vi er blevet bange for fremtiden” starter Morten Østergaard ud med at sige, i en sal fyldt med dem som skal leve med den fremtid der skal skabes, nemlig os unge mennesker. Dog gjorde han hurtigt klart, at fremtiden ikke skulle frygtes, og at vi skal se mulighederne, og skabe den fremtid som vi unge gerne vil have. Vi havde tre forskellige runder på programmet, “Pokémon Go runden”, “Dalai Lama runden” og “Yes We Can runden”. Første runde havde til formål, at vi hver især skulle vælge hvad den største forandring i vores liv havde været, og derefter i næste runde, hvilket problem som er vigtigst at løse, og til sidst hvordan vi så skulle løse disse problemer.

Nutidig tilgang til de unge

Emner som klima, internettet, terror og immigration var på højsædet, og mange gode forslag blev givet. Alt foregik på Facebook, og både computere og mobiler var fremme når vi skulle skrive vores forslag ind på deres begivenhed “Fremtidskaravanen”. Dette vidner da også om deres forståelse af os unge, og hvordan de sociale medier kan bruges fagligt.

Vi fik indtrykket af, at panelet forstod vores ideer og forslag, og de var gode til at sætte os i gang, ved selv at sige hvad de syntes i de forskellige runder. Vi tænker da, at Morten Østergaard fik en ide om, hvad vi unge på Svendborg Gymnasium faktisk gerne vil have folketinget til at fokusere på, og måske endda også hvordan de kunne løse nutidens problemer, så fremtiden ser lys ud.

Af: Petrine Marie Larsen og Lærke Ditlevsen

På billedet ses fra venstre:  Dorte Malig Rasmussen, Niels Thorberg, Mikael Josephsen og Morten Østergaard

Skriv en kommentar

Skriv et svar

Andre indlæg i kategorien: Uncategorized