Den bæredygtige madpakke

På KG er Globale Gymnasier ikke det eneste udvalg, der arbejder med FN’s Verdensmål. Klima udvalget, bedre kendt som ’Den Grønne Loge’ var på bæredygtighedsfestival, hvor de udviklede ’Den bæredygtige madpakke’, som skal hjælpe med at justere danskeres frokostvaner og således mindske den CO2-udledning, der truer vores miljø.

Agnete Hansen og Clara Skovgaard går begge i 2.g på Københavns åbne Gymnasium og er medlem af klimaudvalget. De var med til at udvikle ’Den bæredygtige madpakke’. Den er et bæredygtigt alternativ til den madpakke mange af os smører i dag. Derfor er der lagt fokus på at madpakken skal indeholde økologiske, sæsonbaseret, lokalproducerede og vegetariske produkter. Derudover er emballagen så genbrugelig som mulig. Plastikposer og alufolie bliver udskiftet med genbrugelige bøtter og madpakkepapir.

Hvad er mĂĄlet med jeres koncept?

”Målet er at mindske det CO2 aftryk som vi, igennem vores madvaner, sætter på jorden. Der er over den seneste tid kommet et øget fokus på menneskers madvaner og hvordan det faktisk kan være nøglen til at mindske menneskers CO2-udledning. Ved at vælge at justere i menneskers madvaner, bliver det mere håndgribeligt for den enkelte. Her kan det enkelte individ reelt føle at de gør en forskel.” fortæller Clara Skovgaard.

Efter deres deltagelse i bæredygtighedsfestivalen, valgte de at tage initiativet videre til vores gymnasium:

”Vi gik i dialog med kantinen om nogle ændringsforslag, men samtidig ønskede vi at gymnasiets madpakker skulle have en ”make-over” da størstedelen af KG’s elever medbringer egen madpakke. Vi ønskede at nå ud til vores målgruppe, på et tidspunkt hvor elev og forældre var samlet. Vi valgte derfor at holde en madpakke-workshop den dag vi havde åbent hus. Vores workshop bestod af en prototype på en bæredygtigmadpakke. Samtidig var der smagsprøver til folk der kom forbi. Vi uddelte opskrifter, og opfordrede til en dialog med bæredygtige spisevaner som hovedemne.” fortæller Agnete og Clara begejstrede.

Pigerne håber at den bæredygtige madpakke vil være et lille skridt på vejen, i forhold til at omlægge danskernes spisevaner og derigennem have en mere miljøvenlig livstil. Ved at spise økologisk og sæsonbaseret minskes brugen af pesticider, der skader dyrelivet og vores grundvand. Udledningen af CO2 mindskes, når vi køber lokalproducerede varer, da man sparer transporten, og en vegetarisk diæt mindsker dyrenes udledning af CO2. Den enorme mængde vand dyrene kræver vil også kunne bruges andetsteds. Den bæredygtige madpakke er udviklet på baggrund af dette.

Prototypen af ’Den bæredygtige madpakke’ består af:

  • En kartoffelmad med karse
  • en bønnepostejsmad
  • en ærtehumusmad
  • et æble
  • en gulerodsrĂĄkost.

Alt sammen økologisk, lokalproduceret, sæsonbaseret og vegetarisk.
Det hele anbringes i en metal-madpakke og hvortil der også følger en kop fair trade kaffe, som serveres i et genbrugt tomatpuréglas. Glasset kan efterfølgende bruges som drikkedunk.

I KG’s GG-gruppe er der stor begejstring for projektet, især fordi at det læner sig op af verdensmål nr. 13, der handler om den samlede klimaindsats: ”gør straks det, der skal til for at bekæmpe klimaforandringer og deres konsekvenser”. Klima-udvalgets initiativ gør det klart, at vi på KG er bevidste om, hvilke konsekvenser klimaforandringerne vil have for verden, og at der straks bør handles for at bekæmpe dem. Clara og Agnete starter bekæmpelsen på lokalt plan – det rykker nemlig også på det globale plan.

 

Kommentarer lukket til Den bæredygtige madpakke

Andre indlæg i kategorien: Uncategorized