Elevcamp pÄ Sct. Knuds Gymnasium

Da globale gymnasier sidste gang drog afsted fra alle mulige steder i landet, var Odense vort mÄl. Her mÞdtes omkring 60 elever fra 9 gymnasier med svimlende 13 deltagere fra Kalundborg Gymnasium og HF.

PĂ„ campens program stod to forskellige workshops; den ene omhandlende FN’s 17 verdensmĂ„l for Ă„r 2030, og den anden handlede om at fĂ„ et budskab frem igennem i bedste Charlie Brown stil: nemlig tegneserier. Til at lede workshoppen om FN’s mĂ„l fik vi fint besĂžg af Joe fra Action Aid (Mellemfolkeligt Samvirke). Han fortalte om sit liv i Kenya, hvordan uligheden er stor, og hvordan verdensmĂ„lene er relevante for ham.

Derefter blev vi i smĂ„ grupper tildelt et verdensmĂ„l, og det skulle vi lave en lille prĂŠsentation af. Til at slutte det hele af lavede vi sammen et stort net mellem mĂ„lene (grupperne), stĂ„ende i en cirkel, forbundet af garn – dette symboliserede, at mĂ„lene kun er opnĂ„elige igennem samarbejde.

Tegneserie-workshoppen var to finske kvinders vĂŠrk fra Youth Academy. De fortalte om forskellen pĂ„ finsk og dansk skolegang, og lĂŠrte os kort de grundlĂŠggende aspekter i at tegne en stribe. Herefter var det bare at vĂŠlge et verdensmĂ„l som tema, og med sine gode – eller dĂ„rlige – tegneevner, sin humor og skarpsindighed at fĂ„ lavet en tegneserie. Tegneserierne er en sjov mĂ„de at fĂ„ en seriĂžs meddelelse ud, og man kan lege med rigtig mange ideer.

Skriv en kommentar

Skriv et svar

Andre indlæg i kategorien: Kalundborg