Fernisering fra KG’s Flygtningedag

Nu er det snart tre uger siden, at vi på KG afholdte vores succesfulde temadag om flygtninge: KG’s flygtningedag. Det er et projekt, vi har arbejdet hårdt på – som det også fremgår i vores tidligere blogindlæg – og det har været en stor udfordring. Derfor er vi super stolte over, at det lykkedes! Både elever og lærere var begejstrede, og det var fedt til sidst at se alle produkterne fra de forskellige workshops: Plakater, poetry slam, sange, digte, tegninger og læserbreve. Også i dagene efter flygtningedagen har vi oplevet, hvordan den har sat sine spor, bl.a. ved at et læserbrev fra dagen er kommet i Politiken, og Arbejderen har skrevet en artikel om vores initiativ. Herunder kan ses et udpluk af de ting og produkter, vi fik ud af dagen.

1 kommentar

En tanke om “Fernisering fra KG’s Flygtningedag”

  1. Hej KG-elevgruppe! Det er simpelthen så imponerende, at I har stablet den her dag på benene! Tak for at viser os alle jeres produkter, som giver en stor inspiration til, hvordan man kan arbejde med temadage. I skrev I jeres første indlæg, at I håbede, at eleverne med kunne bearbejde flygtningetematikken i fællesskab. Derfor kunne jeg godt tænke mig at vide, hvordan dagen har påvirket den måde, eleverne taler sammen på? Har I fået nogle nye indsigter, som I ikke havde på forhånd? / Lise

Skriv et svar

Andre indlæg i kategorien: KG

Andre indlæg i kategorien: Uncategorized