Fyn er fin – og Sct. Knuds Gymnasium grøn!

Kære læsere af Live fra Globale Gymnasier

Hermed et blogindlæg fra elevgruppen på Sct. Knuds Gymnasium i Odense på Fyn

I løbet af vinteren har elevgruppen arbejdet med planlægning af en Global Café og en Fastelavnsfest. Den Globale Café var et eftermiddagsarrangement for udvekslingselever, besøgende amerikanere og skolens øvrige elever. Formålet med arrangementet var at give alle de deltagende indsigt i forskellige kulturer. Udvekslingseleverne på Sct. Knuds fik også lov til at forberede mad fra deres hjemland og pynte et bord med flag og facts, og hele caféen endte med at være en stor succes. Ugen efter caféen inviterede vi udvekslingseleverne på Fastelavnsfest. Dette foregik en hverdagsaften, hvor elevgruppen havde disket en buffet og et program sammen. Det var en hyggelig aften med udklædning, lege og – selvfølgelig – katten af tønden!

Global Café, 23. februar 2017

Fastelavnsfest, 1. marts 2017

Nu står vi tilbage efter to vellykkede og veloverståede arrangementer. Men vi står ikke stille så længe, for næste projekt er allerede skudt i gang. Siden tidernes morgen har det været en af elevgruppens allerstørste ambitioner at få igangsat en mere bæredygtig og miljørigtig kultur på Sct. Knuds Gymnasium. Helt specifikt er vores mål en bedre affaldssortering på skolen. Lige nu opholder vi os i den spæde startfase, og næste skridt i processen bliver at tage kontakt til vores vicerektor, Sven Erik, og pedellerne. Sammen med dem skal vi finde ud af, hvordan opgaven løses bedst muligt.

Som med meget andet af vores arbejde handler det om den fine balance mellem realisme og idealisme. Ideelt set vil vi rigtig gerne lave en så grundig affaldssortering som muligt. Men babyskridt er nogle gange den mere realistiske vej frem, og derfor er vores nuværende plan at starte med at sortere almindelig brandbart skrald, papir og plastikflasker. I elevgruppen diskuterer vi, hvordan dette gøres bedst. Man kan få lavet skraldespande med huller til forskellige typer af affald. Man kan også bestille skraldespande separat og selv klistre ikoner og titler på. Der er mange måder at gøre det på. Vigtigst af alt er det dog, at skolens elever tydeligt kan se hvilken spand, deres affald skal i, og at de føler sig motiveret til at yde den lille smule ”besvær”, det vil kræve af dem at sortere affald. Som motivation prøver vi at tilknytte et formål til sorteringen. F.eks. går panten på plastikflasker til skolens sponsorbarn. Derudover prøver vi også at komme i kontakt med et firma, der betaler penge til os i gengæld for sorteret papiraffald. Disse penge vil være en fortjeneste for alle skolens elever og vil dermed kunne blive brugt på et eller andet relevant i den forbindelse. F.eks. billigere kaffe i kantinen, indkøb af brætspil til frikvarterer eller noget helt tredje.

Der er mange muligheder for at gøre sit gymnasium mere grønt. Man kan spare på energiforbruget, have kødfrie dage i kantinen eller – som os – lave affaldssortering. Hvis man er hardcore, kan man også følge Frilufts Rådets guide og tilkæmpe sin skole et såkaldt ”grønt flag”. Der er simpelthen ingen gode undskyldninger til ikke at gøre sin skole bare en lille smule mere bæredygtig, og i elevgruppen fra Sct. Knuds er vi meget interesserede i at høre, hvordan de øvrige Globale Gymnasier elevgrupper rundt om i landet prøver at vende deres skole i en bedre retning?

Store miljørigtige krammere,

Globale Gymnasier elevgruppe Sct. Knuds Gymnasium

 

1 kommentar

En tanke om “Fyn er fin – og Sct. Knuds Gymnasium grøn!”

  1. Hej Sct. Knuds!
    Hvor er det et fedt initiativ med Den Globale Café! Synes især det er dejligt at i får inkluderet udvekslingseleverne mm.
    Det lyder som om i er rigtig godt pĂĄ vej til at blive et mere miljørigtigt gymnasium. Glæder mig til at høre mere om hvordan i har tænkt jer at gøre – i har i hvert fald gjort jer nogle gode overvejelser. Fortsæt det gode arbejde!

Skriv et svar

Andre indlæg i kategorien: Uncategorized