Grenaa på Studietur til Kina

På Grenaa Gymnasium har vi det, der hedder en globallinje. Det betyder, meget simpelt, at der i undervisningen bliver inddraget undervisning, som fokuserer mere på det globale aspekt.

Derudover bliver vi også tilbudt en større global studietur uden for Europa. Den går til Asien, mere bestemt Kina. I midten af 2.G foregår denne studietur. Det vil altså sige, at 3.G´erne har været på den, og de ”små” klasser endnu ikke har været af sted.

Derfor fortæller vi lige lidt om den tur.

Vi startede med en laaaaaaang flyvetur fra København til Shanghai, som tog ca. 10 timer (uden benplads?!!!). Herefter blev vi indlogeret på hotel, og derefter skulle vi ud på en sejltur, for at se lidt af byen. Aftenen foregik på en kinesisk restaurant… meget specielt.

Dagen efter skulle vi ud til samarbejdsskolen, ”Shanghai no. 8 High School”. Her mødte vi elever, som vi enkeltvis skulle bo ved. Det var meget specielt.
Da klokken var 17 gik turen hjemad, hvor vi som klasse skiltes. Herefter var det lidt forskellige oplevelser, der mødte os. Nogle kom hjem til rige familier, andre til meget fattige. Vi sov ved ”vores kinesere” i 2 nætter.

Derefter kørte vi i tog til Beijing, hvilket tog 12 timer. Det var dog en rigtig hyggelig tur.

I Beijing oplevede vi mange ting. Vi oplevede den kinesiske mur, den forbudte by, sommer paladset og den olympiske by. Det var en utrolig spændende oplevelse.

1 kommentar

En tanke om “Grenaa på Studietur til Kina”

  1. Hej Grenaa! Hold kæft hvor lyder det hele spændende! Vi synes det er rigtig fedt, at i har disse globale linjer ligesom andre få skoler. Det er også vildt interessant at i kan tage til Kina på studietur!
    Med henblik på jeres globale dag er det virkelig fedt at i har taget de samme aktiviteter med fra vores elevcamp. Vi har også overvejet en kick-dag hvor vi vil inddrage FN’s verdensmål – og vi havde slet ikke tænkt på, at vi faktisk kunne bruge de samme lege. Men det er med i overvejelserne nu!
    ps. fedt med så mange ‘populære’ billeder taget af jer!!

    Mange hilsener,
    Kalundborg

Skriv et svar

Andre indlæg i kategorien: Grenaa