HVOR GODT KENDER KALUNDBORG GYMNASIUM & HF EGENTLIG TIL FN’S VERDENSMÅL?

Her på Kalundborg Gymnasium & HF har vi lavet et spørgeskema til tilfældigt udvalgte klasser. Formålet med dette spørgeskema er at finde ud af, hvor meget eleverne kender til FN’s verdensmål.

Det viser sig, at kun 36% af eleverne kender til FN’s verdensmål. Vi håber derfor, at vores kommende projekt vedrørende FN’s verdensmål kan give dem kendskab til det.

Da vi spurgte ”Hvad omhandler FN’s mål?” var resultaterne som følger:

Dyrevelfærd – 7%

Økonomi – 36%

Menneskerettigheder – 57%

Det positive ved det er, at størstedelen ved, at de omhandler menneskerettigheder, men vi synes stadig, at 57% er for lavt. Det er næsten foruroligende, at så få kender til verdensmålene. Det kan også ses på resultaterne af spørgsmålet ”Hvor mange mål har FN?”, hvor kun 38% vidste, at der var 17. Os fra GG vil derfor gøre vores bedste for, at disse resultater vil blive forbedret efter vores projekt.

Vi afsluttede spørgeskemaet med spørgsmålet ”Mener du, at det er vigtigt, at vi har globale mål, som værner om levestandarden for mennesker?”. Der fik vi positive resultater med hele 80%, der svarede ”ja”.

Kommentarer lukket til HVOR GODT KENDER KALUNDBORG GYMNASIUM & HF EGENTLIG TIL FN’S VERDENSMÅL?

Andre indlæg i kategorien: Kalundborg

Andre indlæg i kategorien: Uncategorized