Indsamlings projekt anno 2017

“Intet barn må sulte”, lød det som året slogan for Danmarks Indsamlingen.

På Rosborg Gymnasium blev der hurtigt snakket om, om det var noget vi kunne bidrage til. Der blev snakket lidt frem og tilbage blandt GG’s elevgruppe og styrelse, om vi skulle have sat et støtte program igang, og selvfølgelig skulle vi det. I løbet af vinteren  blev der planlagt, tænkt, kreeret og ikke mindst udtænkt en plan for hvordan vi på Rosborg, ville kunne give lidt af os selv, for at kunnehjælpe andre.

Det vi planlagde var, at i løbet af januar skulle der være mulighed for at købe lodsedler til tombola, hvor der var mange fede præmier på spil. Derudover skulle vi udtænke en lille fredagscafe med tombola igen, kage/toast salg og lidt godt til ganen, som så blev til lidt øl. Som lille bonus, kunne alle fra Rosborg komme med aflagt tøj i en kæmpe papkasse, hvor vi en eftermiddag ville prutte lidt om prisen, men ikke mindst sælge deres tøj videre. Det var jo til en god sag! Hver mand fik til opgave at stå få hver deres ting i programmet, så vi var fælles om at løfte den opgave med at samle penge ind til projektet.

Igennem januar fik vi solgt en masse lodder og pins, vi fik holdt tøjsalg og så sluttede vi af med en rigtig hyggelig cafe, hvor vi lavede kahoot quiz omkring indsamlingen, og hvordan børn lede i sult ude i verden. Vi fik også en dj til at spille lidt musik, mens eleverne, som der havde mødt op, kunne nyde en øl eller to. Alt i alt endte hale indsamlingen rigtig godt, og vi fik samlet en god slat penge sammen, som vi kunne sende videre til Danmarks Indsamlingen.

Kunne vi have gjort mere? Det kunne vi helt sikkert! Var det første gang vi alle sammen havde stået og skulle organisere, promote og meddele? Ja det var det, men pointen er, at man kan altid blive bedre når man har prøvet, og der tænkes at vi helt sikkert kommer til at lave noget lignende igen, som bliver endnu bedre! Vi var et mega godt team og vi arbejde så hårdt alle sammen. Det vigtigste var, at vi stod sammen om at lave alle de her vilde ting for Rosborg, men også for de børn vi har kunne hjælpe. Vi har fået implementeret viden omkring den her forfærdelige sult, hos en masse elever og vist hvor vigtigt der er, at vi i Danmark ikke skal gå i en lille bobbel og side for godt på den lyserøde sky, når der er mange andre lande, der slet ikke er kommet lige så langt som os, og som har brug for hjælp til udvikling, for at vi kan redde liv.

Er der frie hænder, er der hjælp at tilbyde. 

Og med disse ord, siger vi tak for denne gang fra Borgens elevgruppe 🙂

Skriv en kommentar

Skriv et svar

Andre indlæg i kategorien: Uncategorized