Langkaer Olympic Games

I anledning af Langkaers 40 ĂĄrs jubilæum blev der fredag d. 2. oktober afholdt Langkaer Olympic Games. Alle elever var pĂĄ tværs af klasser og uddannelsesretninger inddelt i forskellige hold, som hver repræsenterede et land. Holdene dystede mod hinanden i alverdens discipliner – fra høvdingebold til grammatik. Eftermiddagen blev sluttet af med fødselsdagskage og sang i kantinen.

Efter flere måneders planlæggelse foregik Langkaers første Olympic Games, der samtidig kolliderede sammen med Langkaer 40 års jubilæum d. 2. oktober. Elever på tværs af alle årgange, både repræsenteret af STX, HF og IB, blev inddelt i 48 hold med 17-18 elever på hvert hold. Team bonding var det første på dagsordenen. Herefter gik legene dog for alvor i gang! Tre hoveddiscipliner var på programmet: Høvdingebold, logik og stjerneløb. Efter tre timers hygge og leg var de olympiske lege slut. Det blev fejret med en kæmpe fødselsdagskage. ”Hvor stor?” spørger I så. ”F**king stor!” svarer jeg så. Der var sang, kage og hygge, og senere på aftenen fik vi besøg af Shaka Loveless, som sluttede Langkaers jubilæum af med et brag!

1 kommentar

En tanke om “Langkaer Olympic Games”

  1. Kære Langkaer! Tak for jeres indlæg! Det lyder som en meget festlig dag, I har haft. Jeg tror, det er den største kage, jeg har set i mit liv! Jeg kunne godt tænke mig at høre noget mere om, hvad I synes, en idrætsdag og fejring af skolens fødselsdag gør for sammenholdet på skolen. Fik I noget ud af jeres team building, så I har lært flere nye mennesker at kende?
    I havde ogsĂĄ en idĂ© pĂĄ et tidspunkt med at lave et stjerneløb med de FN’s 17 nye verdensmĂĄl. Fik I realiseret jeres idĂ©? Og hvorfor/hvorfor ikke?

Skriv et svar

Andre indlæg i kategorien: Langkaer

Andre indlæg i kategorien: Uncategorized