Tobias’ besøg på asylcenter

Lige ved siden af togstationen i Jelling, ligger der et flygtningecenter drevet af Røde kors. Ved første øjekast på afstand ligner det en gammel folkeskole, men kommer man lidt tættere på, kan man se de fortvivlede flygtninge stå udenfor og ryge en afstressende cigaret. Kommer man videre ind, er der alle mulige ting, for at livet ikke går helt i stå, for flygtningen i den fortvivlende situation. Jeg kom ind på asylcenterets pizzeria, hvor jeg mødtes med fire drenge i gymnasiealderen. Vi skulle snakke lidt om, hvad vores dagligdag går ud på. Jeg fortalte at jeg til dagligt går på en teknisk gymnasial uddannelse. Drengene bor lige ved siden af en skole. De får undervisning, hovedsageligt på engelsk, da de først nu er ved at lære det danske sprog.

På asylcenteret bor de tre på et lille værelse. De sover i samme seng, som er én stor madras. De ved endnu ikke om de får lov til at blive i landet eller ej, de bor på asylcenteret til deres sag er færdigbehandlet. Tre af drengene er fra Uganda, og den sidste er fra Afghanistan. De havde alle sammen ventet på sagsbehandling i over ti måneder. På asylcentret er der ikke meget plads til at være sig selv og have et ungdomsliv.

En pige fra mit gymnasium var også med; hun snakkede med fem piger, hvor tre af dem var syrere, der var gået hele vejen fra Tyrkiet! På deres tur havde de havde været én mor med fire børn, hvor den mindste havde skinnebensbetændelse og skulle løftes af de andre hele vejen fra Tyrkiet. De har to familiemedlemmer i Odder (tror vi, de var ikke så gode til at udtale bynavnet) og ville derfor meget gerne til Danmark, så de kunne bo tæt på hinanden – på trods af en næsten umenneskelig lang gåtur.

1 kommentar

En tanke om “Tobias’ besøg på asylcenter”

  1. Kære Aarhus! Tak for jeres indlæg om et meget spændende emne. Først kunne jeg godt tænke mig at høre, hvem der havde arrangeret turen?
    Det lyder som om, at besøget har gjort et stort indtryk. Har I tænkt på, at I på skolen kan være med til at sætte fokus på den aktuelle flygtningesituation? I skriver, at der ikke er meget plads til at have et ungdomsliv på asylcentrene. Måske kan I arrangere noget på skolen, hvor I har mulighed for at møde nogle af de unge – og den anden vej rundt? I kan jo også spørge eleverne på Københavns Åbne Gymnasium om, hvordan de har arrangeret deres temadag om flygtninge og få inspiration fra dem. Tak for indlægget! / Lise

Skriv et svar

Andre indlæg i kategorien: Aarhus

Andre indlæg i kategorien: Uncategorized